Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság

Védképesség helyreállítása az I. rendű árvízvédelmi fővédvonalakon

A projekt azonosító száma: KEHOP-1.4.0-15-2017-00020)
Kedvezményezett: Országos Vízügyi Főigazgatóság

Fenntartható biztonság a hazai árvízvédelmi fővédvonalakon

A 2016. évi helyzetfelmérés alapján a vízügyi igazgatóságok szakemberei az utóbbi évek árvizeitől megrongálódott védművek soron kívüli helyreállítására tettek javaslatot. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság sikeresen pályázott uniós pénzügyi forrásra a „Védképesség helyreállítása az I. rendű ár-vízvédelmi fővédvonalakon” projekttel, s így 12 milliárd forintos EU támogatásból valósulhat meg a védművek helyreállítását szolgáló beruházás, többek között a KÖTIVIZIG működési területén.

Az országos kiterjedésű projekt leginkább a Duna, a Tisza és a Körösök  menti védvonalak – a 2016. évi felmérések során feltárt - megerősítésre szoruló szakaszainak megerősítését biztosítja. A 2017-ben megkezdett, és a tervek szerint 2018 októberéig zajló munkálatok országszerte közel negyven település árvízi biztonságát növelik.
A projekt keretében elsősorban azon védvonalszakaszok erősítése történik meg, amelyek védképessége kiemelkedően kicsi, mert az árvízvédelmi töltés alacsony vagy gyenge a keresztmetszet, illetve az altalaj rossz, megcsúszásra, kimosódásra hajlamos jellege miatt is szükség lehet az erősítésre.
Elsődleges célja, hogy ezeken a szakaszokon is védhetővé tegye a védvonalat, és a kiszámíthatatlan jelenségeket minimalizálja (buzgár, rézsűcsúszás, töltésroskadás). Emellett célja az is, hogy azokon a szakaszokon, ahol az árvízvédelmi töltés ideiglenes módon (homokzsákokkal) történő megemelése kockázatos, ott a magassági hiány a legalább a védhetőségig megemelésre kerüljön.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság a tervezett fejlesztéseket a szakmai irányítása alá tartozó vízügyi igazgatóságok kezelésében lévő elsőrendű állami fővédvonalakon hajtja végre. A beruházás kiterjedésére jellemző, hogy a hazai 12 regionális vízügyi igazgatóságból 10 területileg érintett a projekt megvalósításában.
A védvonalak végleges, jogszabályoknak megfelelő védképességének megvalósítása több évtizedig eltarthat. Az átmeneti időszakban ezért több intézkedésre van szükség, melynek elve, hogy a mentesített árterek arányosan védhetőek legyenek, majd ezt kövesse a jogszabály szerinti védettség megvalósítása. Ennek keretében nem csak az árvízvédelmi töltések végleges kiépítésére, és árapasztó tározók építésére van szükség.
A kitűzött cél megvalósításához el kell kerülni az árvízszintek további emelkedését, tekintve, hogy az tovább növelné a veszélyt és ezzel csökkentené az új beruházások védképességét is. Ezért készültek el az Árvízi Kockázatkezelési tervek keretében a nagyvízi mederkezelési tervek, amelyek úgy szándékoznak koordinálni a hullámtéri tevékenységeket, fejlesztéseket, hogy azok ne okozzanak további árvízszint emelkedést.
A végleges védettség kiépítéséig, amely több évtizedet vehet igénybe, az átmeneti időszakban mérlegelni kell a pillanatnyi biztonságot, illetve a védett területeken a lakosságszámot és a védett vagyoni értéket. Ennek érdekében átmenetileg differenciált árvízvédelmi előírások lépnek életbe a védett emberi és vagyoni értékek biztonságával arányosan.  Így lehetővé válik egy töltésszakasz fejlesztése hosszabb szakaszon, igaz alacsonyabb, de védhető szinten. Ez a védekezési költségeket csak csökkenti, nem szünteti meg, de a biztonság intenzív védekezés keretében hosszabb szakaszon fenntartható, mintha rövid szakaszon a jogszabályi védettséget építjük ki. A differenciált árvízvédelmi előírások megteremti a lehetőségét annak, hogy a védettség eléréséig a biztonságot a lehetséges maximumon tartsuk. Ennek megfelelően a beruházásokat a differenciált árvíz-védelem keretében meghatározott mértékben és sorrendben lehet végrehajtani.
Az árvízvédelem mindemellett felkészült arra, hogy egy esetleges töltésszakadás következményeit is prognosztizálja a hátországban védekező szervek és a lakosság részére. Elkészültek valamennyi öblözetre a lokalizációs tervek, amelyek meghatározzák a konkrét tennivalókat egy töltésszakadás esetén, illetve be tudják mutatni a településrészek veszélyeztetettségének mértékét (kialakuló, vízmélység, vízsebesség, elérési idő)
A 2014-2020 között zajló Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében zajló projekt összhangban van társadalmi, gazdasági, szakpolitikai és műszaki igényekkel. A projekt jelentős természeti értékekkel rendelkező térségek vízgazdálkodási-vízkárelhárítási rendszerének fejlesztését irányozza elő.

Beavatkozások a Közép-Tiszán

A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság működési területén, a Tisza és a Hármas-Körös folyók mentén a következő védvonalszakaszokon történik helyreállítás:
véd. sz.        folyó      beavatkozás helye (tkm)
10.03    Tisza jp.     116+900-117+890
10.08    HK jp.          32+000-33+500
10.06    Tisza bp.    105+100 - 106+600
10.07    Tisza bp.    108+120-108+635
10.03    Tisza jp.       94+050-94+400
10.03    Tisza jp.       94+840-95+780
10.05    Tisza bp.     11+000 - 11+500
10.05    Tisza bp.       8+100 - 8+550
10.07    Tisza bp.    136+570-137+670
10.08    HK jp.          55+500-57+000

A fejlesztés keretében résfal-építési, szádfal-verési, valamint szivárgó-építési munkálatok tervezettek. A KÖTIVIZIG működési területén a projektben érintett települések: Tiszasüly, Nagykörű, Törökszentmiklós, Tiszabura, Csépa, Csongrád.
A kivitelezést az MB-Védképesség 2017 Konzorcium végzi. A helyreállítási feladatok közül a lemezverés a múlt év végén elkezdődött (Fegyvernek Tisza bp. 108+120-108+635 töltéskilométerek között).

Önszilárduló résfalas szakaszok
A töltéstestbe beépítendő, helyben kevert önszilárduló résfal hatására a töltés mentett oldali rézsűjén jelentkező szivárgások, csurgások, valamint a mentett oldali előterén jelentkező káros árvízi jelenségek veszélyességének és mennyiségének csökkenése várható.
A résfal az árvízvédelmi töltés tengelyében halad, vízszintes vonalvezetése követi az árvízvédelmi töltés nyomvonalát.
Az építési módszer magában foglalja a kötőanyaggal történő folyamatos talajátkeverést a kaparóláncos vezérgéppel 6,0 illetve 8,0 m mélységig, valamint 1,25 m mélységig HDPE lemez elhelyezését. A töltés későbbi magasítása esetén a kapcsolódás kialakítása érdekében a résfal felső élére 50 cm hosszban visszahajtásra kerül a HDPE lemez. A résfalas szakaszok összesen 5830 fm hosszúságúak.

Szádfal beépítéses szakasz
A Tisza bal part 108+120 – 108+635 tkm szelvények közötti, 415 m hosszú töltésszakasz bevédéséhez 692 db 8,0 m-es szádlemez szükséges.
Az érintett szakasz szivárgásgátlásának megakadályozására szádlemez-veréses technológiát alkalmaznak. A felhasznált szádlemez típusa L601, vagy azzal műszakilag egyenértékű le-mez. A szádlemez-verés az árvízvédelmi fővédvonal vízoldali részén történik, így terület kisajátítására, kezelői jogok megszerzésére a fejlesztéshez kapcsolódóan nincs szükség. A vízzáró szádfal átlagos mélysége 8 méter. Az alkalmazott technológia hatására az altalajon és a töltéstesten történő átszivárgás csökkenni fog.

Képeink a lemezverésről készültek Fegyvernek határában.

Bővebb információ a projekt honlapján: http://vedkepesseg.ovf.hu/